Reading List

Books I’m reading in 2017

Yoldaki İşaretler – Ömrünü İslam davasına adamış Mısır’lı Seyyid Kutb tarafından kaleme alınan bu eserde yazar İslam’ın insanlığın istikbal ve asıl istiklali için tek sistem olduğu fikri üzerinde durmaktadır. Genel olarak çağımız müslümanlarına bir yol haritası sunmak üzere yazılan eser İslam akidesinin tek başına diğer tüm beşeri sistemler üzerinde bir yapı olduğunu vurgular. İslam coğrafyasının içinde bulunduğu sıkıntıları ve açmazları seneler önce tahlil eden Seyyid Kutb, ümmetin yeniden dirilişi için yol haritası ve bu haritayı takip insanların aklında tutması gerekli mücadele usullerini enine boyuna aktarmaktadır.

Fıtrat Pedagojisi – Çocuk eğitimine vahyi bakış açısı sunan ve farklı bir pencereden baktıran kitap. Çocuk sahibi olan veya olmayı planlayan herkesin okuması önerilen bir eser.

Çin Dünden Bugüne Yeni Çin – Yakın zamanda ekonomik olarak ABD’yi geçmesi beklenen, komünist ama en yeni versiyon kapitalist Çin’e dair eski Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger tarafından kaleme alınan kitap okuru Çin kültürü, yaşamı ve siyasetine dair sonsuz bilgiyle donatıyor. Çin’in değişmeyen siyaset kültürü, Mao’nun amansız devrim stratejisi ve Çinlilerin kendilerine has satrancı. Dünya’da önemi giderek öne çıkan bu süper gücün dünden bugüne hikayesini öğrenmek istiyorsanız bu kitap sizin için…

Danish Way of Parenting – Interesting take on raising kids Danish way. Simple PARENT approach (Play – Authenticity – Reframing – Empathy – No Ultimatums – Togetherness) sums up how Danes grow their kids. Full of practical tips and interesting new ethnoparental approaches. I found it particularly interesting as a father of three intercultural kids.